The Cloud Router Switch 106-1C-5S is a desktop size smart switch, equipped with one Gigabit Ethernet / SFP combo port and five 1.25Gbps SFP cages. The package includes a power supply. Powered by a 400MHz CPU and 128MB RAM, it runs RouterOS with a L5 license and supports 11- 30V power. At $59 this product provides a market-leading solution for connecting up to six SFP devices.
| Product code | CRS106-1C-5S |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 400 MHz |
| Dimensions | 114 x 137 x 29mm |
| 114 x 137 x 29mm | 5 |
| Operating Syste | RouterOS |
| Size of RAM | 128 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| Tested ambient temperature | -20°C to 70°C |
| Price | Please call us for Discount Price |
| Warranty | 12 Months Limited Warranty |
| Ethernet Combo ports | 1 |
| SFP ports | 5 |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 11-30 V |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 11-30 V |
| Max power consumption | 11 W |
| Serial port | RJ45 |

Mikrotik CRS106-1C-5S Smart Switch With 400MHz CPU 128MB Ram
The Cloud Router Switch 106-1C-5S is a desktop size smart switch, equipped with one Gigabit Ethernet / SFP combo port and five 1.25Gbps SFP cages. The package includes a power supply. Powered by a 400MHz CPU and 128MB RAM, it runs RouterOS with a L5 license and supports 11- 30V power.