The CRS309-1G-8S+ is a very compact, yet powerful networking switch. It has eight SFP+ slots, supporting up to 10 Gbit module in each, which results in a total switching capacity of 162 Gbps and total non-blocking throughput of 81 Gbps. The device also has dual-core 800 MHz CPU, 512 MB RAM, a management Ethernet port with PoE power input, RS232 serial port, a grounding terminal and is capable of dual boot (choose which operating system you prefer, RouterOS, or SwOS).
| Product code | CRS309-1G-8S+IN |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | 98DX8208 |
| CPU core count | 2 |
| CPU nominal frequency | 800 MHz |
| Dimensions | 272 x 158 x 44 mm |
| License level | 5 |
| Operating Syste | RouterOS / SwitchOS |
| Size of RAM | 512 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Price | Please call us for Discount Price |
| Warranty | 12 Months Limited Warranty |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| SFP+ ports | 8 |
| PoE in | 802.3af/at/ |
| PoE in input Voltage | 18-57 V |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-57 V |
| Max power consumption | 23 W |
| Max power consumption without attachments | 17 W |
| CPU temperature monitor | YES |



The CRS305 is a compact yet very powerful switch, featuring four SFP+ ports, for up to 10 Gbit per port. The device has a 1 Gbit copper ethernet port for management access and two DC jacks for power redundancy. The device is a very sleek and compact metallic case without any fans, for silent operation. The device has a “Dual boot� feature that allows you to choose between two operating systems - RouterOS or SwOS. If you prefer to have a simplified operating system with only switch specific features, use SwOS. If you would like the ability to use routing and other Layer 3 features in your CRS, use RouterOS. You can select the desired operating system from RouterOS, from SwOS or from the RouterBOOT loader settings. All the feature set comes with a disruptive price, providing the best price/performance on the market.
