CRS317-1G-16S+RM Smart Switch, 1 x Gigabit LAN, 16 x SFP+ cages, Dual Core 800MHz CPU, 1GB RAM, 1U rackmount passive cooling case, Dual Power Supplies The new Cloud Router Switch 317-1G-16S+RM is a rack-mountable manageable switch with Layer3 features, it has 16 SFP+ ports for high performance 10GbE connectivity and a 1GbE copper port for management. CRS317-1G-16S+RM is powered by a next generation switching chip, giving you wire speed performance for all sixteen 10GbE ports with any Ethernet frame size. New features such as hardware-based Spanning Tree Protocol and Link Aggregation (LACP) provide enhanced protection and true professional performance for your demanding network. The unit has dual redundant power supplies and passive cooling case - for hot environments two redundant fans will automatically keep the system cool if needed.
| Product code | CRS317-1G-16S+RM |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | 98DX8216 |
| CPU core count | 2 |
| CPU nominal frequency | 800 MHz |
| Dimensions | 443 x 224 x 44 mm |
| License level | 6 |
| Operating Syste | RouterOS / SwitchOS |
| Size of RAM | 1 GB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| Tested ambient temperature | -20¡ÆC to 60¡ÆC |
| Price | Please call us for Discount Price |
| Warranty | 12 Months Limited Warranty |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| SFP+ ports | 16 |
| Number of AC inputs | 2 |
| AC input range | 100-240 |
| Max power consumption | 44 W |
| Serial port | RJ45 |
| CPU temperature monitor | YES |



Mikrotik 317-1G-16S+RM is a new rack-mountable managed cloud router switch with Layer 3 features. It comes with 16 SFP+ ports for high-performance 10Gb Ethernet connectivity and a 1Gb Ethernet copper port for management. This Mikrotik switch is powered by a next-generation switching chip, so you can provide cable speed performance for all sixteen 10GbE ports with any Ethernet frame size. This switch offers advanced security for hardware-based Spanning Tree Protocol and Link Aggregation (LACP) networks and will provide true professional performance in use.
