Key Features Model: V2801SG 1 XPON port(EPON PX20+ and GPON Class B+) 1 x GE, Auto-negotiation RJ45 connectors Detecting Rogue ONU, Hardware Dying Gasp Transmission distance: 20KM
| Parameter Name | Hardware Parameter |
| PON | EPON Mode: symmetric 1.25Gbps |
| Wavelength | Tx 1310nm, Rx 1490nm |
| Sensitivity | <-27dBm(PX20+) |
| Overload | > -3dBm(PX20+) |
| Optical Type | SC/PC |
| Interface Type | 1*10/100/1000Mbps Auto adaptive Ethernet interfaces, Full/Half Duplex, RJ45 connector |
| I ndicators | 3, For SYS、LINK/ACY、REG |
| Power adapter input | 220V AC,50HZ |
| Ambient temperature | -30 ~ +70℃ |
| Ambient humidity | 10% ~ 90%(non-condensing) |
| Store temperature | -30 ~ +60℃ |
| Store humidity | 10% ~ 90%(non-condensing) |
| Dimension(L x W x H) | 80mm×80mm×25mm |
| Power | 12V,0.5A |
| Power Consumption | ≤4W |
| Weight(No Power Adapter) | About 100g |
| Gross weight | About 250g |

The VSOL V2801SG Single Port XPON/e-pon ONU (Optical Network Unit) is a versatile and efficient solution designed to cater to the diverse needs of telecom operators. With a focus on providing seamless fiber optic access, this ONU is suitable for various applications, including FTTO (office), FTTD (desktop), FTTH (home), SOHO broadband access, and video surveillance. The ONU is powered by cutting-edge chip technology, enabling it to support Layer 2 and Layer 3 functions, ensuring carrier-grade FTTH data services. It comes equipped with a powerful firewall, making it easy to manage and maintain. The ONU also ensures Quality of Service (QoS) for different services, delivering a reliable and efficient broadband experience. Complying with international technical standards such as IEEE802.3ah and ITU-T G.984, the VSOL V2801SG Single Port XPON ONU ensures compatibility and interoperability in modern fiber optic networks.