The RB450Gx4 is an Ethernet router with five Gigabit Ethernet ports, a serial port, 512 MB NAND memory and a microSD card slot. In addition, it supports full 10 V - 57 V input by two power jacks or PoE (802.3af/ at or passive PoE) and can provide PoE output for Ethernet port #5. It is powered by MikroTik RouterOS. It comes without an enclosure, you are free to use it in your own. The device form factor is identical to our previous RB850 and RB450 series, so you can even use the same enclosures. The device is powered by a quad core ARM CPU, has 1 GB of RAM and supports hardware IPsec encryption. The device is powered by RouterOS - the operating system, which will turn this powerful system into a highly sophisticated router, firewall or bandwidth manager.
| Product code | RB450Gx4 |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | IPQ-4019 |
| CPU core count | 4 |
| CPU nominal frequency | 716 MHz |
| Size of RAM | `1 GB |
| Storage size | 512 MB |
| Storage type | NAND |
| License level | 5 |
| Operating System | RouterOS |
| Tested ambient temperature | 40°C to 70°C |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Price | Please call us for Discount Price |
| Warranty | 12 Months Limited Warranty |
Interfaces:
| 10/100/1000 Ethernet ports | 5 |
| Basic Configuration (With Filter, NAT, Mangle, Queue) | up to 120 Mbps |
| Routing Only (Without NAT, Mangle, Queue) | up to 360 Mbps |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 6-30 V |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 6-30 V |
| Max power consumption without attachments | 4 W |
| PoE-out ports | Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input < 30 V) | 500 mA |
| Max out per port output (input > 30 V) | 500 mA |
| Max total out (A) | 500 mA |
| Memory card type | microSD |
| Memory Cards | 1 |
| Serial port | RS232 |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Certification | CE, EAC, ROHS |

The Mikrotik RB450Gx4 GigabitEthernet is an Ethernet router with five Gigabit Ethernet ports, a serial port, 512 MB NAND memory, and a microSD card slot.It is run on MikroTik RouterOS. You can even use the same enclosures because the device form factor is the same as that of our earlier RB850 and RB450 series.It can accept a full 10 V to 57 V input via two power jacks or PoE (passive PoE or 802.3af/at PoE), and it can also provide PoE output for Ethernet port #5.The device has a quad-core ARM CPU, 1 GB of RAM, and hardware IPsec encryption with a 90 x 115 mm DIM.The router's operating system, RouterOS, transforms its robust hardware into a sophisticated router, firewall, or bandwidth manager.
