hEX lite is a small five port ethernet router in a nice plastic case. Its price is lower than the RouterOS license alone - there simply is no choice when it comes to managing your wired home network, the RB750r2 (hEX lite) has it all. Not only it’s affordable, small, good looking and easy to use - It’s probably the most affordable MPLS capable router on the market! No more compromise between price and features - RB750r2 has both. With its compact design and clean looks, it will fit perfectly into any SOHO environment. Box contains: hEX lite in a plastic case, power supply
| Marketing Name | hEX lite |
| Product code | RB750r2 |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9533 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 850 MHz |
| Size of RAM | 64 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| License level | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| Dimensions | 113x89x28mm |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| IPsec hardware acceleration | No |
| Price | Please call us for Discount Price |
| Warranty | 12 Months Limited Warranty |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Basic Configuration (With Filter, NAT, Mangle, Queue) | up to 25 Mbps |
| Routing Only (Without NAT, Mangle, Queue) | up to 75 Mbps |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 6-30 V |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 6-30 V |
| Max power consumption | 2 W |
| Certification | CE, ROHS |
| IP | IP20 |

MikroTik Hex lite RB750R2 Plastic Body Router
Not only it’s affordable, small, good looking and easy to use - It’s probably the most affordable MPLS capable router on the market! No more compromise between price and features - RB750r2 has both. With its compact design and clean looks, it will fit perfectly into any SOHO environment.
01 Year Warranty
