The RB3011 is a new multi port device, our first to be running an ARM architecture CPU for higher performance than ever before. The RB3011 has ten Gigabit ports divided in two switch groups, an SFP cage and for the first time a SuperSpeed full size USB 3.0 port, for adding storage or an external 3G/4G modem. RB3011UiAS-RM Unit comes with 1U rackmount enclosure, a touchscreen LCD panel, a serial console port and PoE output functionality on the last Ethernet port.y
| Product code | RB3011UiAS-RM |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | IPQ-8064 |
| CPU core count | 2 |
| CPU nominal frequency | 1.4 GHz |
| Size of RAM | 1 GB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| License level | 5 |
| Operating System | RouterOS |
| Dimensions | 443x92x44mm |
| Tested ambient temperature | -20°C to 70°C |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Price | Please call us for Discount Price |
| Warranty | 12 Months Limited Warranty |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 10 |
| SFP port | 1 |
Suggested Bandwidth:
| Basic Configuration (With Filter, NAT, Mangle, Queue) | up to 100 Mbps |
| Routing Only (Without NAT, Mangle, Queue) | up to 300 Mbps |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
| PoE out | Passive PoE |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 10-30 V |
| Max power consumption | 30 W |
| Max power consumption without attachments | 10 W |
| Number of USB ports | 1 |
| Serial port | RJ45 |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
Certification & Approvals:
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |

Mikrotik RB3011UiAS-RM Gigabit Ethernet Router
The Mikrotik RB3011UiAS 10xGigabit Ethernet Rackmount Router is a new multi port device, our first to be running an ARM architecture CPU for higher performance than ever before. The RB3011 has ten Gigabit ports divided in two switch groups, an SFP cage and for the first time a SuperSpeed full size USB 3.0 port, for adding storage or an external 3G/4G modem. RB3011UiAS-RM Unit comes with 1U rackmount enclosure, a touchscreen LCD panel, a serial console port and PoE output functionality on the last Ethernet port.
01 year warranty
