RB4011 series - amazingly powerful routers with ten Gigabit ports, SFP+ 10Gbps interface and IPsec hardware acceleration for a great price! The RB4011 uses a quad core Cortex A15 CPU, same as in our carrier grade RB1100AHx4 unit. The unit is equipped with 1GB of RAM, can provide PoE output on port #10 and comes with a compact and professional looking solid metal enclosure in matte black. RB4011iGS+RM (Ethernet model) includes two rackmount ears that will securely fasten the unit in a standard 1U rack space. Note: Passive DAC (MikroTik S+DA0001/S+DA0003) are not supported.
| Product code | RB4011iGS+RM |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | AL21400 |
| CPU core count | 4 |
| CPU nominal frequency | 1400 MHz |
| Size of RAM | 1 GB |
| Storage size | 512 MB |
| Storage type | NAND |
| License level | 5 |
| Operating System | RouterOS |
| Dimensions | 228 x 120 x 30 mm |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Price | Please call us for Discount Price |
| Warranty | 12 Months Limited Warranty |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 10 |
| SFP+ port | 1 |
| Basic Configuration (With Filter, NAT, Mangle, Queue) | up to 250 Mbps |
| Routing Only (Without NAT, Mangle, Queue) | up to 750 Mbps |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 18-57 V |
| PoE out | Passive PoE up to 57V |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 12-57 V |
| Max power consumption | 33 W |
| Max power consumption without attachments | 18 W |
| Serial port | RJ45 |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Certification | CE, ROHS |


The Mikrotik RB4011iGS+RM 10xGigabit Ethernet Rackmount Router is amazingly powerful routers with ten Gigabit ports, SFP+ 10Gbps interface and IPsec hardware acceleration for a great price! The RB4011 uses a quad core Cortex A15 CPU, same as in our carrier grade RB1100AHx4 unit. The unit is equipped with 1GB of RAM, can provide PoE output on port #10 and comes with a compact and professional looking solid metal enclosure in matte black. RB4011iGS+RM (Ethernet model) includes two rackmount ears that will securely fasten the unit in a standard 1U rack space.
