Mikrotik RB5009UG+S+IN 1x10G SFP+ Gigabit Ethernet Router: Double the usual performance: we took your feedback from the MikroTik User Meetings to create the perfect home lab router: compact, powerful, with multiple powering options and efficient cooling.RB5009 has it all, and even more! The board features 9 wired ports and a full-sized USB 3.0. Seven of the ports are Gigabit Ethernet, another one is 2.5 Gigabit Ethernet, and the last one is a 10G SFP+ cage. All the ports are connected to a powerful Marvell Amethyst family switch chip with a 10 Gbps full-duplex line leading to the Marvell Armada Quad-core ARMv8 1.4 GHz CPU. Both CPU and the switch chip are located on the bottom of the board – so the case acts as a massive heat sink! RB5009UG+S+IN can be powered in 3 different ways: a) PoE-in from Ethernet port #1 b) DC Jack c) 2-pin terminal on the side Boards come with 1GB of DDR4 RAM and 1GB of NAND storage. This combination of ports and components, compared to our other products in a similar form factor, provides almost double the performance in configurations with heavy CPU loads. With a simple set of mounting accessories, you can mount FOUR of these routers in a single 1U rackmount space! No more server room Tetris, just pure productivity.
| Product code | RB5009UG+S+IN |
| Architecture | ARM 64bit |
| CPU | AL21400 |
| CPU core count | 4 |
| CPU nominal frequency | 1400 MHz |
| Size of RAM | 1 GB |
| Storage size | 512 MB |
| Storage type | NAND |
| License level | 5 |
| Operating System | RouterOS |
| Dimensions | 228 x 120 x 30 mm |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Price | Please call us for Discount Price |
| Warranty | 12 Months Limited Warranty |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 10 |
| SFP+ port | 1 |
| Basic Configuration (With Filter, NAT, Mangle, Queue) | up to 300 Mbps |
| Routing Only (Without NAT, Mangle, Queue) | up to 900 Mbps |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 18-57 V |
| PoE out | Passive PoE up to 57V |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 12-57 V |
| Max power consumption | 33 W |
| Max power consumption without attachments | 18 W |
| Serial port | RJ45 |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Certification | CE, EAC, ROHS |

Double the usual performance: we took your feedback from the MikroTik User Meetings to create the perfect home lab router: compact, powerful, with multiple powering options and efficient cooling.RB5009 has it all, and even more!
The board features 9 wired ports and a full-sized USB 3.0. Seven of the ports are Gigabit Ethernet, another one is 2.5 Gigabit Ethernet, and the last one is a 10G SFP+ cage. All the ports are connected to a powerful Marvell Amethyst family switch-chip with a 10 Gbps full-duplex line leading to the Marvell Armada Quad-core ARMv8 1.4 GHz CPU. Both CPU and the switch-chip are located on the bottom of the board – so the case acts as a massive heat-sink!
RB5009UG+S+IN can be powered in 3 different ways:
a) PoE-in from Ethernet port #1
b) DC Jack
c) 2-pin terminal on the side
Boards come with 1GB of DDR4 RAM and 1GB NAND storage. This combination of ports and components, compared to our other products in a similar form factor, provides almost double the performance in configurations with heavy CPU loads.
With a simple set of mounting accessories, you can mount FOUR of these routers in a single 1U rackmount space! No more server-room-Tetris, just pure productivity.